08.12.2015 22:44

Upírske denníky

Autorka kníh je Lisa Jane Smithová.

Autor: Terezka Zoričáková

Zatiaľ napísaných kníh zo série je 15. Sú to: Prebudenie, Súboj, Zbesilosť, Temnota, Návrat, Temné sily, V moci tieňov, Cesta z temnoty, Tajomstvá, Posadnutí démonmi, Znovuzrodenie, Fantóm, Mesačná pieseň, Tajný rituál, Neviditeľné zlo, Slabé miesto.

Fantóm, Mesačná pieseň, Tajný rituál, Nevidené zlo, Slabé miesto už nie sú písané touto autorkou, ako sa ona sama vyjadrila. Nazvala to, že knihy sú písané „duchom spisovateľa“.

Hlavné postavy sú Elena Gilbertová, Stefan a Damon Salvatore.

Elena Gilbertová

Sirota vychovávaná svojou tetou a jej priateľom. Elena ma mladšiu sestru Margaret (Maggi). Mala tri najlepšie kamarátky. Bonnie, Meredith a Caroline, ktorá ich potom opustila. Dôvod bol jasný. Žiarlivosť. Caroline sa zaľúbila do tajomného Stefana, ktorý si vybral Elenu. Caroline potom čakala „dieťa“- ak sa to tak dá nazvať s Tylerom. Ale, keďže je Tyler vlkolak, Caroline sa po vyspaní s ním mení na vlkolaka a čaká jeho vlkoločatá.

Stefan a Damon Salvatore

Dvaja bratia, ktorý umreli v boji, keď boli v domnienke, že ich spoločná láska Katherine sa zabila kôly nim. Prepichli sa mečmi. Prvý prepichol Damon Stefana, nato Stefan Damona.

Katherine

Sirota, ktorá prišla o rodičov po požiare v Nemecku. Jej dvorná čarodejnica Emily jej bola odvtedy jedinou príbuznou. Katherine prichýlili na statku Salvatore. Pravdaže sa do nej zaľúbili obaja bratia. Každý z nich si myslel, že Katherine miluje toho dotyčného viac, ako druhého brata. Bolo to klamstvo. Milovala ich oboch rovnako a chcela ich mať oboch. Ale keď videla, že oni chcú, aby si vybrala, s Emily naplánovali jej smrť. Napísala list na rozlúčku, v ktorom písala, že dúfa, že jej obeta nevyjde nazmar a bratia budú opäť bratmi. Ale oni urobili pravý opak.

Bonnie

Mladé citlivé dievča, ktoré sa poznalo s Elenou a Meredith od malička. Postupom času zistila, že je jasnovidka a jej predkovia boli keltský druidi.

Meredith

Krásne mladé dievča, ktoré vždy malo jasnú myseľ a rozvážny úsudok. Bola vychovávaná na lov upírov a iných zlých bytostí. Jej brata- dvojča uniesol pôvodný upír Klaus, ktorý ho premenil v upíra. Meredith od mala bola vychovávaná v tom, že všetko neprirodzené je jej nepriateľ. Bojovala s Bojovou palicou plnou ostňov naplnených jedmi.

Príbeh

Elena prišla o rodičov pri autohavárií, keď vyrušila otca pri jazde s tým, že vidí niečo krásne. Bol to koč Strážkyň, ktoré dohliadajú na všetky svety. Elena mala byť jednou z nich a tak mala zomrieť iba ona. Ale nevedomky pokazila ich plán. Medzi tým prídu do ich mesta Fell´s Church zlé sily a chcú sa ho zmocniť. Prvá bude Katherine, ktorú zabije Elena a sama pri tom zomrie. Vráti sa potom ako anjel s krídlami, ktoré jej v jedenástej časti odstrihnú strážkyne.  Potom Elena s kamarátmi cestuje do Temných rozmerov, aby mohla zachrániť najprv Stefana, ktorého zapredal Damon. Potom Damona.

Na ceste sa začne Elenina láska k Damonovy prehlbovať a dovolia si už aj bozky a spojenia mysle.

Upírske denníky

Stretnú mnoho bytostí, zachránia otrokyňu, zničia čarovnú guľu kytsune (lýškolaka), budú chodiť na bály a Elena začne milovať aj Damona. A keď sa to všetko skončí a dobojujú so zlými kytsuňami, budú bojovať s Fantómom žiarlivosti. Niektorý sa dokonca dostanú do sveta ovládaného Fantómom. Pri konci sa Stefan s Damonom pobijú skoro do smrti. Za všetko dokedy ešte boli ľuďmi po dnes.

Keď porazia aj Fantóm, začnú chodiť na vysokú školu, kde sa stretnú Elena, Stefan, Bonnie, Meredith a Matt. Damon bude bývať v meste. Je to škola, na ktorej sa spoznali aj Eleniny rodičia. Spozná učiteľa, ktorý ich poznal ako vlastnú dlaň. Tam sa stretnú so svorkou vlkolakov a s tajným spolkom Vitale (do ktorého vstúpi Matt a boli  v ňom aj Eleniny rodičia), ktorý teraz ovláda zlý upír, ktorý chce priniesť Klausa späť. Ten na to získal potrebné veci, krv Damona a Stefana.

Foto: Wikipedia.org, archív Terezky Zoričákové